Le redke stvari v življenju so lepše od opazovanja šolanega psa – in ukaz »sedi« je eden izmed osnovnih povelj. Tega ga lahko naučimo na več načinov. Prvi je z uporabo klikerja in temelji na metodi pozitivnega utrjevanja.
Učenje z uporabo te metode temelji na nagrajevanju pravilnega obnašanja živali. Pri učenju uporabimo zvočni signal (najpogosteje s klikerjem), ki psa opozori, da lahko pričakuje nagrado, saj vsakemu signalu neposredno sledi priboljšek. Učenje psa s pomočjo te metode ne zahteva veliko truda. Začnite tako, da psu enega za drugim ponudite nekaj priboljškov, ob tem pa mu dajete tudi zvočne signale.
Nato psa nenadoma prenehajte zasipati s posladki in počakajte, da svojo pozornost preusmeri na vas. Nato mu pokažite priboljšek in mu ga dajte, ob tem pa spustite zvočni signal. Nato mu pokažite nov posladek, vendar v višini vaših prsi, tako da bo moral pes dvigniti pogled, da ga bo lahko videl. Po nekaj minutah se bo vaš ljubljenček najverjetneje usedel, ker bo v tem položaju lažje opazoval priboljšek. Takoj, ko se to zgodi, spustite zvočni signal in nagradite psa. Lekcijo nekajkrat ponovite.
Čez nekaj časa boste opazili, da vaš pes sedi v pričakovanju signala in nagrade in to je pravi čas, da dodate glasovno povelje. Ko vidite, da se vaš pes namerava usesti, recite »sedi«. Postopoma se bo pes naučil, da povelje pride pred akcijo in bo na ta način spoznal pomen ukaza. Z nekaj vaje in potrpljenja se bo pes naučil usesti tudi, če ne bo videl nagrade.
Druga metoda, ki vključuje prisilo, je bolj tradicionalna, saj so jo za urjenje svojih psov uporabljali že naši dedje. Kužku dajte povelje »sedi«, ob tem pa mu zadnji del telesa potisnite k tlom. Pri nekaterih psih boste morali ob tem zadržati njihovo brado oziroma gobček, saj se bodo sicer ulegli. Cilj te vaje je naučiti psa, da ko rečete »sedi«, ni nobene druge možnosti, kot da sede. Sčasoma se bo psiček odzval tako, da se bo usedel sam, namesto da ga v ta položaj spravite vi.
Nekateri lastniki pri učenju uporabljajo zatezno ovratnico. Psa dajo na povodec, mu dajo povelje »sedi« in potisnejo njegov zadnji konec k tlom. Hkrati ovratnico zategnejo tako, da pes lahko sedi, ne more pa vstati. Če poskuša vstati, se zatezna ovratnica napne okoli pasjega vratu in povzroči skrajno nelagodje.
Tak način učenja ni priporočljiv, saj lahko kuža postane preplašen in živčen, poleg tega pa tudi agresiven, kadar se počuti ogroženega. S takim učenjem osnovnega povelja »sedi« otežimo tudi izvajanje drugih vaj na povodcu, saj se pes boji povodca, ki mu povzroča bolečine. Prav tako ta način ne vpliva pozitivno na odnos med skrbnikom in psom, saj pes začne povezovati gospodarja z bolečino in nelagodjem in ga lahko celo napade, če se takšno ravnanje nadaljuje.
Ne glede na to, kateri način izberete, je zelo pomembno, da ostanete konsistentni. Prav tako psa vedno pohvalite in nagradite za dobro obnašanje in pravilen odziv, ker to krepi vajin odnos in v psu še bolj vzpodbudi željo, da vas zadovolji. Z zmerno količino vaje in potrpežljivosti se boste lahko pohvalili s psom, ki je vzgojen in dobro treniran.
vir