Kako naučiti psa prinašanja
Prišel je čas, da se s psom nekoliko pozabavate. Stopite skozi vrata, spustite psa s povodca in vržete teniško žogico na drug konec dvorišča. Vaš pes pa stoji na mestu in vas gleda, kot da niste čisto pri sebi. Kaj je bilo narobe? Čas je za nekaj nasvetov o tem, kako naučiti psa prinašati.
»Prinesi« je preprost ukaz za mlade kužke, vendar se ga hitro naučijo tudi starejši psi. Ta preprosta igra se uporablja predvsem kot zabava z osnovnim namenom, da se med psom in skrbnikom ustvarjajo vezi. V bolj zapletenih oblikah se uporablja pri šolanju policijskih psov za učenje odkrivanja orožja in drog. Torej, kako psa naučiti te igre?
Eden izmed osnovnih načinov, kako psa naučiti, da bo ubogal ukaz »prinesi«, je uporaba dveh identičnih igrač. Izberite igrači, s katerima se pes rad igra. Na začetku imejte psa na povodcu, eno igračo skrijte pri sebi, drugo pa mu pokažite in jo vrzite, vendar ne predaleč. Spustite psa s povodca in recite »prinesi«. Pes se bo zapodil za igračo in jo najverjetneje pobral. Ko se kosmatinec z igračo začne vračati, mu pokažite skrito igračo.
Pes bo najverjetneje spustil igračo, ki jo nosi, saj ga bo nova bolj zanimala. Ko se to zgodi, počakajte, da se pes vrne k vam, nato ga dajte na povodec in vrzite novo igračo. Potem psa odpnite in mu ukažite »prinesi«. Ko pes lovi novo igračo, vi hitro poberite prvo igračo. Nato celoten postopek nekajkrat ponovite, vedno z istim ukazom. Če vašega psa igrače ne zanimajo dovolj, jih lahko namažete z nekoliko paštete ali pa mu za pravilno izvedeno vajo ponudite slasten priboljšek.
Drug možen način je prinašanje s spremljanjem. To izvedete tako, da igračo vržete, nato pa psa peljete do predmeta in počakate, da ga pobere. Ko pes najde in pobere igračo, ga primerno pohvalite in nagradite. V nadaljevanju te vaje prosite partnerja, da vodi psa do igrače in ga nato pripelje nazaj k vam skupaj s pobrano igračo. Psa zopet nagradite za pravilno izvedbo.
Poleg tega so tu še nekateri nasveti, ki jih je tudi dobro upoštevati. Eden bolj pomembnih je, da igrač ali drugih predmetov ne mečete predaleč. Če je met krajši, lahko pes vseskozi vidi predmet, kar zahteva manj koncentracije. Tudi za vas bo manj naporno, kajti lahko se zgodi, da pes ne bo takoj razumel vaje, zato boste morali sami pobirati vržene predmete. Poskrbite tudi, da za učenje uporabljate en predmet, ki ga po vaji pospravite. Če pustite psu, da se z njim ves čas igra, zanj ne bo več zanimiv in bo imel manj veselja s prinašanjem. Če mora pes čakati, da se lahko igra z igračo, ki mu je všeč, bo že sama igrača delovala kot nagrada.
Koristno je tudi, če psa za trenutek zadržite, preden ga izpustite, da se požene za igračo. V tem trenutku se bo pes povsem osredotočil na nalogo in želja po tem, da igračo prinese, se bo še povečala. Tako bo pes, ko ga boste izpustili, hitro skočil po vrženi predmet in ga brez obotavljanja pobral. Za metanje raje ne uporabljajte palic, ker lahko poškodujejo gobček vašega kosmatinca in lahko vsebujejo parazite ali strupe.
Ko boste obvladali te tehnike in nasvete, lahko vzamete frizbi, teniško žogico ali primerno igračo, se odpravite v park in preživite prijetno popoldne z vašim štirinožnim prijateljem.
vir